Eesmärk:
1.1. Saatjaga kontakti saamine
Saatja hääl näitab ära tema asukoha, kuid kontakti saamist parandab, kui saatja sirutab oma käsivarre vastu saadetavat.
1.2. Võte
Klient võtab saatja käsivarrest kinni ülaltpoolt küünarnukki; pöial õlavarre välisküljel, ülejäänud sõrmed siseküljel. Sellise võtte korral on saadetava ranne keskses asendis, mis võimaldab tal hästi tunnetada saatja keha liigutusi. Võte on tugev, aga mitte pigistav. Liigutuste parema tõlgitsemise huvides on saatja õlavars vastu keha. Saadetava käsi on küünarliigesest täisnurga all kõverdatud, mis viib ta automaatselt vajaliku poole sammu võrra saatjast tahapoole.
1.3. Liikvele minek
Saatja liigub poole sammu võrra eespool. Jälgida, et saadetava vasak õlg oleks saatja parema õla taga (või vastupidi). Alguses liigutakse tasasel pinnal ja rahulikus tempos. Hiljem õpitakse liikuma erinevatel pindadel, kiirust varieerides ning saatja mõlemal küljel liikudes. Käies tuleks innustada klienti ümbrust jälgima, hoolimata sellest, et liigutakse saatevõttes. Saatevõttes liikumine ei tohiks saadetavale olla passiivne tegevus.
Märkusi:
1.4 Sisepööre
Ruumi vähesuse või umbteele sattumise puhul täispöörde ja suunavahetuse tegemine.
Saatja ja saadetav seisatavad, pööravad näod vastamisi ning saadetav siirdub saatja teisele küljele saatevõttesse (võtab vaba käega teisest õlavarrest kinni). Pöördest tuleb ette teatada.
Märkus:
1.5. Kitsas koht
Kitsale kohale lähenedes viib saatja ühendkäe selja keskjoone suunas. Nii teab saadetav oma käsivarre sirgeks sirutada ja saatja selja taha temast sammu kaugusele siirduda. Alguses võib see liigutus liialdatudki olla, et saadetav seda kindlasti märkaks. Kui saatja toob käe tagasi kõrvale, saab saadetav aru, et ollakse takistusest möödas ning siirdub tavalisse saatevõttesse.
Märkusi:
1.6. Pooltevahetus
Poolte vahetamise korral ei või saadetav saatjast korrakski lahti lasta. Poolte- vahetus toimub alati saatja selja taga: saadetav võtab vaba käega kinni saatja ühendkäest, oma ühendkäega saatja vabast käest ning seejärel vaba käega uuest ühendkäest.
Märkusi:
1.7. Uksed
Saatja teatab uksele lähenemisest ja hoolitseb, et saadetav oleks õigel pool, st uksehinge pool. Uksele lähenetakse otse, vajadusel sooritatakse pooltevahetus. Saatja seisatab ukse ees ja asetab ühendkäe ukselingile. Klient libistab oma vaba käe saatja kätt pidi ukselingile (lingi võib leida ka käeselga piki ust libistades). Saatja avab ukse, klient hoiab kätt ukselingil. Saatja käeliigutuse järgi saab saadetav aru, kas uks avaneb tõmmates või lükates. Saatja läheb uksest alati esimesena, klient suleb ukse enda järel. Turvalisuse huvides on oluline silmas pidada, et saadetav annaks saatjale ruumi ja aega ees minna, kuna ukse taga võib olla üllatavaid esemeid või trepp.
Märkusi:
1.8. Trepp
Tasapinna erinevuse puhul jääb saatja alati seisma. Vähekogenud klienti teavitatakse eesolevast trepist. Algul võiks harjutada ülespoole suunduvatel treppidel ning käsipuu olemasolul kasutada seda. Trepile lähenetakse võimalusel otse. Enne treppi jääb saatja seisma, ütleb vajadusel trepi suuna (üles, alla), osutab ühendkäega käsipuule ja astub esimesele astmele. Seal jääb ta korraks seisma, ootab, kuni saadetav on leidnud trepiastme serva ja on liikvele minekuks valmis. Ühtlases rütmis liigutakse trepi lõpuni. Saatja liigub alati ühe astme võrra eespool. Trepimademele jõudes astub saatja veel ühe sammu, et ka saadetav saaks tasapinnale astuda, ja peatub. Peatumine on märguandeks, et trepp on lõppenud. Pöördtrepil liigub klient alati laiemal poolel, muidu püütakse järgida parempoolset liiklust.
Märkusi:
1.9. Istmed
1.9.1. Toolile tagant või küljelt lähenemine
Saatja asetab ühendkäe tooli seljatoele. Saadetav leiab ühendkäe abil seljatoe, laseb käe lahti, tunnetab jalgadega tooli kõrgust ja kuju ning siirdub tooli ette. Tooli ees seistes kontrollib klient, et tool oleks tühi (tõmbab käeselgadega üle toolipõhja).
1.9.2. Toolile eest lähenemine
Saatja juhib saadetava tooli ette, saadetav pöördub ümber, et põlveõndlad jäävad tooli vastu, kontrollib käeselgadega, et tool on tühi ja istub.
1.9.3. Laua äärde istumine
Nägemispuudelist laua äärde istuma saates juhitakse kliendi käsi tooli seljatoele. Klient siirdub tooli küljele, sirutab käeselja vastu laua serva, tõmbab tooli sobivale kaugusele ja istub. Järgnevalt kontrollib ta oma asendit käeselgadega laua alaserva pidi libistades. Lahkudes asetab klient ise tooli laua äärde tagasi.
1.9.4. Toolirida
Saatja astub toolirea algusesse ja jääb seisma; seejärel liigutakse külgsammudega oma istmete poole. Kontakt: saatja ja kliendi küünarvarred või käeseljad on kerges puutes (võib ka sõrmest kinni hoida). Teine käsi libiseb piki tagumise toolirea seljatugesid. Ära minnes liigub saatja jälle ees, saadetav tunneb käeseljaga, kui toolirida lõpeb ning siirdub tavalisse saatevõttesse.
1.9.5. Autosse istumine
Saatja ütleb, milline auto on ja mis suunas selle nina on. Saatja asetab ühendkäe ukselingile. Saadetav leiab lingi, avab ukse, võtab ühe käega kinni ukse ülanurgast, teise käe paneb ukseava (katuseservale) kohale. Ülemine käsi lastakse alles siis lahti, kui pea on autos. Enne ukse sulgemist kontrollib klient, et midagi ukse vahel ei oleks. Autost väljumiseks tuleb kliendile selgitada, kuidas auto on pargitud. Juhul, kui klient peab astuma sõidutee poolele, peaks saatja aitama ta kõnniteele.
Märkusi: